Scoutskaban är Helsingfors Svenska Scouters legendariska scouttävling i tre serier.
1. Yxan – Ett fartfyllt äventyr för spejar-, explorer-, och roverscouter. 5–6 personers lag.
2. Sågen – En tuff tävling där endast de bästa vinner. 3 personers lag, explorerscouter och äldre.
3. Motorsågen – Ingen stress, kom med och njut. Tre medlemmar vars ålder tillsammans blir minst 75 år
Arrangör: Scoutkåren Munksnäs Spejarna och HeSS
Anmälan såklart så fort som möjligt men senast 30.9 på Kuksa (ALLA deltagare i hela tävlingspatrullen anmäler sig eller matas in), här har du länken: https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/login.aspx?Id=28436
Deltagaravgift: 15€/lag, faktureras kåren.
Temat den här gången är högaktuellt:
Miljöförstöringen på Mars börjar vara så allvarlig att det snart inte går att bo kvar. Men mänskligheten har en tredje chans, en ny planet. Den här gången skickar vi scouterna!
Har du frågor? Ta kontakt med erik@munksnasspejarna.fi
25.08
|
Första hjälpen 1 två vardagar för vuxna Grundkurs i första hjälpen två arbetsdagar |
06.09
|
Styrelsesemi för HeSS styrelse Föreningens styrelses planeringssemi |
09.09
|
Lärkans hösttalko Stugservice på vår scoutstuga |
12.09
|
Bobollmatch för expl+rov+ledare Rento bobollmatch som höststart eller kårens rekreation |
27.09
|
Scoutskaban 2025 Scoutfärdighetstävling för allt från spejarscouter till ledare, i tre tävlingsserier. |
04.10
|
Första hjälpen 1 veckoslut Grundkurs i första hjälpen på ett veckoslut |
05.10
|
Förstahandssläckning Grundkurs i förstahandssläckning |
20.10
|
Första hjälpen 2 Fördjupande fortsättningskurs i första hjälpen två vardagkvällar |
22.10
|
MANÖVERN Stadsmanöver för allt från spejarscouter till ledare |
29.11
|
Scoutbasar på Balders Julstämning och traditioner på lillajul! |
13.12
|
Vargungetåg i Luciakortegen Våra vargungar, 7-9 åringar får vara tomtar för Finlands Lucia |
ANNULLERINGSVILLKOR
Om du är anmäld till en kurs i Första hjälpen, kom ihåg att du tar upp en plats på kursen. Kurserna är överfulla och det finns nästan alltid någon i kö. Om du får förhinder, ta genast kontakt med kansliet, så kan vi ordna så att någon annan får sitt efterlängtade kursintyg.
Anmälan är bindande. Ifall du annullerar ditt deltagande senare än 30 dagar före kursen utan giltig orsak bör du betala halva avgiften. Annullerar du ditt deltagande senare än fem dagar före kursen utan giltig orsak bör du betala hela deltagaravgiften. I båda fallen kan du försöka hitta någon annan som kan gå kursen istället för dig, varvid du inte behöver betala annulleringsavgiften. Som giltig orsak räknas sjukdomsfall eller annat viktigt förhinder som inte kunnat förutses. Sjukdomsfall beaktas med läkarintyg. Obetald räkning drivs in av kåren i sista hand.
Om din kår betalar din deltagaravgift ska du själv se till att kårekonomen får fakturan. Observera att även om din kår skulle ha betalat din kursavgift om du skulle ha deltagit i kursen så är det du själv som betalar kursen om du inte kan delta och inte har en vettig orsak.