Är du en scout med kämparglöd och tävlingslust som sträcker sig längre än den egna kårens patrullrådd? Kom med och testa dina scoutkunskaper och mäta dig mot andra kårer!
Fundera vilken tävlingsserie du vill vara med i och samla ihop ett lag, det här är roligt för din grupp.
Tävlingen sträcker sig över ett veckoslut på hemlig ort inom Nyland.
Tidpunkt: 19-20.9.2026, den bästa tiden att vara i skogen!
Plats: Hemlig plats i Nyland
Arrangörskår: Helsingfors KFUK/M Scouter
Sista anmälningsdag: må 7.9.2026
Kuksalänk: https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/login.aspx?Id=89280
Pris: 40€/lag, fakutureras kåren/kårerna med deltagare i laget
Tävlingsserier:
Yxan: 5-6 medlemmar, spe, expl och rover. Slogan: ”De yngsta spejarscouterna kan tas med!”
Sågen: 3 medlemmar expl och äldre. Slogan: ”En tuff tävling som bara den bästa kan vinna!”
Motorsågen : 3 medlemmar vars ålder tillsammans blir minst 75 år. Slogan: ”Kom med och njut!”
Lagen får blandas över kårgränserna!
|
12.01
|
Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar |
|
15.01
|
Explo Kick-off Kick-off för HeSS explorerverksamhet |
|
09.02
|
Första hjälpen uppdateringskväll Håller ditt kursintyg från FHJ 1 eller FHJ 2 på att gå ut? Kom och uppdatera! |
|
05.03
|
Första hjälpen 1 för vuxna Grudkurs i första hjälpen på "arbetstid" |
|
05.03
|
Föreningens vårmöte Föreningens medlemsmöte med stadgeenliga ärenden. |
|
14.04
|
Första hjälpen 1 fyra vardagskvällar Vårens sista grundkurs i första hjälpen |
|
23.04
|
Riddarvaka Traditionell Riddarvaka med ceremoni för utdelandet av Mannerheimspännet |
|
04.05
|
Första hjälpen 2 Fördjupande fortsättningskurs i första hjälpen två vardagkvällar |
|
07.05
|
Lärkans vårtalko Talko på scoutstugan Lärkans i Noux |
|
19.05
|
Målartalko på Lärkans |
|
20.05
|
Målartalko på Lärkans Talkodag för målararbeten på scoutstugan i Noux |
|
04.06
|
Vargungeseglats med s/y Navigator Kvällsseglats för vargungar |
|
09.06
|
Vargungeseglats med s/y Navigator Kvällsseglats för vargungar |
|
18.09
|
Scoutskaban 2026 Scoutfärdighetstävling för allt från spejarscouter till ledare, i tre tävlingsserier. |
|
26.09
|
Klättring för spejarscouter Pröva på klättring i höghöjdsbana för 12-15-åringar |
|
06.10
|
HeSS höstmöte Föreningens medlemsmöte |
|
04.11
|
MegaMANÖVERN Stadsmanöver för allt från spejarscouter till ledare |
|
28.11
|
Scoutbasar på Balders Julstämning och traditioner på lillajul! |
ANNULLERINGSVILLKOR
Om du är anmäld till en kurs i Första hjälpen, kom ihåg att du tar upp en plats på kursen. Kurserna är överfulla och det finns nästan alltid någon i kö. Om du får förhinder, ta genast kontakt med kansliet, så kan vi ordna så att någon annan får sitt efterlängtade kursintyg.
Anmälan är bindande. Ifall du annullerar ditt deltagande senare än 30 dagar före kursen utan giltig orsak bör du betala halva avgiften. Annullerar du ditt deltagande senare än fem dagar före kursen utan giltig orsak bör du betala hela deltagaravgiften. I båda fallen kan du försöka hitta någon annan som kan gå kursen istället för dig, varvid du inte behöver betala annulleringsavgiften. Som giltig orsak räknas sjukdomsfall eller annat viktigt förhinder som inte kunnat förutses. Sjukdomsfall beaktas med läkarintyg. Obetald räkning drivs in av kåren i sista hand.
Om din kår betalar din deltagaravgift ska du själv se till att kårekonomen får fakturan. Observera att även om din kår skulle ha betalat din kursavgift om du skulle ha deltagit i kursen så är det du själv som betalar kursen om du inte kan delta och inte har en vettig orsak.