Nu behövs ledarvård!
HeSS hoppas att alla kårer uppmuntrar sina ledare och roverscouter att komma på ledarvård, och ta med sina kaverin. Kvällen kommer att vara ofattbart ljus, den stora bastun fuktig och varm, sanden sval på stranden och havsvattnet ofattbart kallt. Men det kommer att dofta Brieburgare och Trangiagas, lite rök från elden, lite scout från alla sovsäckar som har fått komma ut och vädras.
Vi hoppas också att sjöscoutkårernas båtar är i sjön och filade för en fin säsong. Kanske de visar upp sina fina farkoster åt oss i kvällssolen, kanske vi får sitta och dingla med benen över relingen. Kanske det finns folk men som just har varit på övningsseglats och kan berätta sjömanshäftiga anekdoter vid elden.
Planera in det här veckoslutet som en ljuvlig K18-utfärd för ledare och roverscouter. Det kommer att bli ett bra scoutminne!
Mera information matas in genast när den finns. Just nu pågår arbetet med konfirmering av bokningar och detaljer. Kom snart tillbaka och kolla, så vet vi mer.
16.02
|
HeSS årsmöte Föreningens medlemsmöte |
24.03
|
Innebandyturnering 2023 Kårerna tävlar i innebandy |
25.03
|
Första hjälpen 1 lördag+söndag Grundkurs i första hjälpen |
11.04
|
Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar Grundkurs i Första hjälpen |
13.04
|
Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar Grundkurs i Första hjälpen |
18.04
|
Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar Grundkurs i Första hjälpen |
20.04
|
Första hjälpen 1 fyra vardagkvällar Grundkurs i Första hjälpen |
06.05
|
Explorerjippo Vad det blir är ännu oklart, men det blir siisti. |
08.05
|
Lärkans talko i Noux Fixande och pynjande ute eller inne på vår scoutstuga. |
10.05
|
Första hjälpen uppdateringskväll Uppdatering för intygen från kurserna första hjälpen 1 och första hjälpen 2 |
13.05
|
Klättringsdag för spejarscouter och kompisar Alla i åldern 12-14 med och övervinna sig själv. |
27.05
|
Ledarchill/Övningsseglats med happy ending Ledarrekreation på Mjölö, med lägereld, solnedgång och grilldoft |