Life coaching för 99-födda scouter

21.04.2018 kl. 10.00 – 13.00

Helsingfors Svenska Scouter r.f. bjuder in just dig och alla andra 1999 födda scouter i huvudstadsregionen till en chans som är unik.

Det är en förmiddag då du med hjälp av en inspirerad och skicklig Life coach lär dig olika sätt att tänka och planera, och sätta upp mål.

Det kan också vara en chans att ta en stund då du funderar på dig själv, på vad som får dig lycklig. Du lär dig metoder för att fokusera på rätt saker.

Vi i HeSS har satt in det här evenemanget i händelsekalendern för vi tycker alla människor borde få den här chansen. Alla som har upplevt en Life coach säger att det har varit enormt nyttigt. Och brunch är ju aldrig fel, man blir ganska glad av en färgglad, sen brekkare.

Life coaching (livscoaching) är en lösningsfokuserad metod som hjälper en person att designa sin egen bästa framtid med både kortsiktiga och långsiktiga mål. I det stora hela handlar det om att hjälpa människor vara lyckliga eller lyckligare inom olika livsområden. En coach förutsätter att en person har alla svar inom sig för hur hen bäst vill leva sitt liv, och coachens uppgift är att få fram dessa på bästa möjliga sätt. Life coaching hjälper människor bl.a. med att hitta sin livsmening, leva enligt sina värderingar, balansera sina liv, handskas med stress, formulera mål och göra upp handlingsplaner, behålla motivationen med mera.

Så kom med och möblera om i ditt huvud!

 

Anmäl dig i Kuksa här: https://kuksa.partio.fi/Kotisivut/login.aspx?Id=18920 

Så här går det till:

10.00 Alla samlas på Balders café på Alexandersgatan 12 och äter brunch. Vi har bokat Balders lilla sal och från 10 till 13 får ni tillsammans med Jenny hitta verktyg för att uppnå era egna mål i livet. Livet är framför, och för att det ska bli just det liv du sen senare vill se tillbaka på, kan det vara nyttigt med lite experthjälp.

Klockan 13 tar du din vårjacka och går, och då är du fylld av en ny trygghet.



Plats
Balders café
Alexandersgatan 12
00250 Helsingfors
05.05
Första hjälpen 1 fyra vardagskvällar Vårens sista grundkurs i första hjälpen
13.05
Förstahandssläckning Kurs i förstahandssläckning på Scoutstationens gård
15.05
Lärkans vårtalko Lärkans vårtalko sätter scoutstugan i skick för sommaren. Välkommen med, talkot är öppet för alla!
25.08
Första hjälpen 1 två vardagar för vuxna Grundkurs i första hjälpen två arbetsdagar
06.09
Styrelsesemi för HeSS styrelse Föreningens styrelses planeringssemi
04.10
Första hjälpen 1 veckoslut Grundkurs i första hjälpen på ett veckoslut
05.10
Förstahandssläckning Grundkurs i förstahandssläckning
20.10
Första hjälpen 2 Fördjupande fortsättningskurs i första hjälpen två vardagkvällar
29.11
Scoutbasar på Balders Julstämning och traditioner på lillajul!
13.12
Vargungetåg i Luciakortegen Våra vargungar, 7-9 åringar får vara tomtar för Finlands Lucia